TOP 10 teams, participated in the competition in 2020

 The best team from the applicant

University of Neuchatel (Switzerland)

Université de Neuchâtel

 The best team from the defendant

University of Strasbourg

Université de Strasbourg

 3rd place

University of Paris II

Université Paris II

 4th place

University of Lille

Université de Lille

 5th place

Evry-Val-d'Esson University

Université d’Évry-Val-d’Essonne

 6th place

Belarusian State University

Université d’État du Belarus

 University of St. Louis Brussels (Belgium)

Université Saint-Louis Bruxelles

 8th place

University of Limoges

Université de Limoges

 Laval University (Canada)

Université Laval

 University of Paris I

Université Paris I

  

The BSU team included: a 3rd year student of the specialty “International Law” Ms Anna Skrigan, 3rd year students of the specialty "International Relations" Mr Andrei Frantsuzov and Ms Elena Dorofeychuk, 2nd year student of the specialty "International Law" Ms Victoria Merzlova.

The team's coach was Ms Olga Rezvanova, adviser to the judge of the Court of the Eurasian Economic Union. The external consultant of the team was Ms Ekaterina Kaliuta, graduate student of the Department of International Law.

 

 Photo Source: La Fondation René Cassin

TOP 10 teams, participated in the competition in 2019

 Winner

University of Paris II Pantheon Assas

Université Paris II Panthéon-Assas

Finalist

Catholic University of Lille

Université Catholique de Lille

 3rd place

University of Grenoble Alps

Université de Grenoble-Alpes

 4th place

University of Lausanne (Switzerland)

Université de Lausanne

 University of Strasbourg

Université de Strasbourg

 6th place

University of Ferrara (Italy)

Université de Ferrara

 7th place

University of St. Louis Brussels (Belgium)

Université Saint-Louis Bruxelles

 8th place

University of Angers

Université d’Angers

 9th place

University of Basel (Switzerland)

Université de Bâle

 10 place

University of Limoges

Université de Limoges

 

In 2019, the BSU team entered the TOP-30.

The BSU team included: 4th year student of the specialty “International Relations” Ms Maria Mukhaeva, graduate student of the specialty “International Relations” Ms Lilia Mantsevich, graduate student of the specialty “International Law” Ms Igor Sakovich and undergraduate student of the specialty “International Law” Ms Ekaterina Kaliuta.

The team’s coach was Olga Rezvanova, adviser to the judge of the Court of the Eurasian Economic Union.

 

Photo Source: La Fondation René Cassin

TOP 10 teams, participated in the competition in 2018

 Winner

University of Jean Monnet de Saint-Etienne

Université Jean Monnet de Saint Etienne

 Finalist

University of Angers

Université d’Angers

 

3rd place

University of Paris II Pantheon Assas

Université Panthéon Assas Paris 2

 4th place

University of St. Louis Brussels (Belgium)

Université Saint Louis Bruxelles

 5th place

Aix Marseille University

Université d’Aix Marseille

 6th place

French University College in Moscow (Russia)

Collège Universitaire français de Moscou

 7th place

University of Paris I Pantheon-Sorbonne

Université Paris I Panthéon Sorbonne

 8th place

Evry-Val-d'Esson University

Université d’Evry Val d’Essonne

 9th place

Lumiere University Lyon 2

Université Lumière Lyon 2

 10 place

University of Bucharest (Romania)

Université de Bucarest

In 2018, the BSU team did not qualify for the stage of oral hearings.

Photo Source: La Fondation René Cassin

 TOP 10 teams, participated in the competition in 2017

 Winner

College of Europe Brugge

Collège d’europe de bruges

  Finalist

Aix Marseille University

Université d’Aix Marseille

 3rd place

University of Luxembourg (Luxembourg)

Université du Luxembourg

 4th place

University of Basel (Switzerland)

Université de Bâle

 5th place

University of Rennes I

Université de Rennes I

 6th place

University of Limoges

Université de Limoges

 Belarusian State University

Université d’Etat du Belarus

 8th place

University of Jean Monnet de Saint-Etienne

Université Jean Monnet de Saint Etienne

 9th place

University of Reunion

Université de la Réunion

 10 place

University of Grenoble Alps

Université de Grenobles Alpes

 

The BSU team included a 2nd year student of the specialty “International Law” Ms Tatyana Pocepnya, 4th year student of the specialty “International Relations” Ms Angelina Yurkova, 3rd year student of the specialty “International Law” Ms Ekaterina Kaliuta, 3rd year student of the specialty “International Relations” Ms Olga Kahnovich, 5th year students of the specialty “International Law” Ms Tatyana Zinyakova, Ms Antonina Morozova and Mr Igor Sakovich.

The team's coach was Ms Ekaterina Kuznetsova, senior lecturer in international law, and the external consultant of the team was Ms Olga Rezvanova, adviser to the judge of the Court of the Eurasian Economic Union.

Photo Source: La Fondation René Cassin